Dziś jest Poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Morze czy góry ?

2010-05-10 16:29:45tanie noclegi nad morzemPolskie wybrzeże należy z pewnością do najatrakcyjniejszych regionów turystycznych naszego kraju. Piękne plaże, stosunkowo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i noclegowa oraz niskie, jak na europejskie standardy, ceny sprawiają, że nad polskie morze ściągają turyści nie tylko z całej Polski, ale także z całej Europy. Rozpocznijmy zatem wycieczkę po polskim wybrzeżu i zobaczmy, które miejscowości oferuję dobre jakościowo i tanie noclegi.

Idąc od zachodu napotkamy na pierwszy turystyczny kurort – Świnoujście. Kurort wyjątkowy, bo jako jedyne miasto w Polsce położony na wyspach. Największą atrakcją tego wyspiarskiego ośrodka wypoczynkowego jest bez wątpienia przystań oferująca rejsy po Zatoce Szczecińskiej i otwartym morzu, a także promenada. Jeśli chodzi o noclegi to Świnoujście z racji swej „wielkości” oferuje turystom wypoczynek przede wszystkim w licznych hotelach. Niektóre z nich jak np. Hotel Polaris, leżą zaledwie parę minut drogi od morza.


Międzyzdroje

 

Nieco bardziej na zachód od Świnoujścia leżą Międzyzdroje, perła polskiego morza. Piękna przyroda w postaci Wolińskiego Parku Narodowego i klifowego wybrzeża czynią z tego kurortu ośrodek wypoczynkowy o wybitnych walorach uzdrowiskowych. Mimo tego Międzyzdroje kojarzą się raczej z najsłynniejszym w Polsce, 120-metrowym molo oraz Promenadą Gwiazd.Z atrakcji można jeszcze wymienić Muzeum Przyrodnicze,Bunkier V3  -tajny poligon doświadczalny z II wojny  w  Międzyzdrojach - Zalesiu  ( V1 i V2  )  oraz położony 7 km od miasta wczesnośredniowieczny gród obronny  -Grodzisko w Lubinie. Miasto proponuje wczasowiczom przeróżne noclegi. Międzyzdroje to zarówno monumentalne hotele, domy wczasowe jak i niewielkie, drewniane domki letniskowe , a także pola namiotowe ,pensjonaty ,sanatoria i obiekty agroturystyczne ,z pewnością każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie.


Kołobrzeg

 

Kolobrzeg noclegiKolejnym ważnym punktem nad polskim morzem jest bez wątpienia Kołobrzeg, największe z typowo turystycznych miast wybrzeża. Kurort jest jednocześnie miastem portowym i uzdrowiskowym, wyróżniając się przy tym piękną przyroda, jedną z najwspanialszych(największych) plaż w Polsce oraz licznymi zabytkami na czele z portem : pasażerskim, handlowym, rybackim i jachtowym  , latarnią morską ,ratuszem, Basztą Prochową i fortyfikacjami.Tutaj występują źródła solanki oraz pokłady borowiny. W Kołobrzegu leczy się choroby górnych dróg oddechowych i schorzenia stawów.

Jak przystało na duże miasto jakim bez  wątpienia  jest  Kołobrzeg  noclegi  są oferowane w  dużej ilości , jest w czym wybierać. Baza noclegowa miasta  to  sporo pensjonatów,hoteli ,kwater prywatnych  dostępne też są apartamenty,domki ,z racji  bycia miejscowością uzdrowiskową również  sporo miejsc w sanatoriach


Ustronie Morskie, Darłowo, Ustka

 

Niedaleko Kołobrzegu leży inne turystyczne miasteczko – Ustronie Morskie. Cała gmina „żyje” tutaj turystyką, mając do zaoferowania wyjątkowy mikroklimat, przepiękne piaszczyste plaże i jedno z najczystszych środowisk w Polsce. Bogata jest także infrastruktura turystyczna. Na uwagę zasługuje fakt, że Ustronie Morskie proponuje noclegi na każdą kieszeń – od noclegów w wielkich, ekskluzywnych hotelach po drewniane, prywatne, kilkuosobowe domki.

Przechodząc dalej docieramy do wybrzeża środkowego, napotykając na zabytkowe miasto położone u ujścia Wieprzy. Darłowo, bo o nim mowa, oprócz czystego powietrza i rozległych leśnych obszarów, może zaproponować turystom budowle w starym stylu tj. chociażby Zamek Książąt Pomorskich, Kamienną Bramę czy Rynek Miejski. Miłośnicy historii stanowią zatem sporo część przybywających tu turystów. Darłowo oferuje noclegi w dużych hotelach i domach wczasowych, jednocześnie umożliwiając wypoczynek agroturystyczny.

Kolejnym istotnym miejscem wypoczynkowym jest Ustka położona w środkowej części polskiego wybrzeża. W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych miejscowości, Ustka to w zasadzie wyłącznie letnia turystyka. W okresie zimowym miasto przypomina bardziej senne, wymarłe miasteczko, a jedynymi gośćmi są tutaj podróżni chcący przekroczyć granicę morską ze Skandynawią, co jest jedną z atrakcji także w sezonie letnim. A ponieważ pensjonaty i prywatne kwatery oferują tanie i wygodne  noclegi Ustka  na brak ruchu turystycznego z pewnością nie może narzekać.

Łeba i okolice

 

Łeba noclegi

Idąc dalej na wschód docieramy do Łeby – prawdopodobnie najładniej położonej miejscowości turystycznej w Polsce. Z jednej strony morze z drugiej jeziora– Łebsko i Sarbsko oraz bliskość jednym w Polsce wydm, sprawiają, że raj dla siebie znajdą tutaj miłośnicy opalania, ale także wędkarze, żeglarze czy osoby szukające warunków do windsurfingu. Wspaniałe położenie to jednak nie jedyne zalety Łeby.

Miasto posiada także jedną z najlepiej rozwiniętych baz noclegowych w kraju. Noclegi   w Łebie znajdziemy zarówno w hotelach, pensjonatach, apartamentach jak i w prywatnych kwaterach i niewielkich domach wczasowych.Wybór noclegów w Łebie jest więc przeogromny.

Ostatnią miejscowością na naszej drodze jest Jastrzębia Góra wraz z przylądkiem Rozewie- najdalej na północ wysuniętym miejscem w Polsce. Latarnia im. Stefana Żeromskiego oraz „Lisi Jar” z endemiczną roślinnością to najważniejsze atrakcje tej okolicy. Baza noclegowa jest tutaj stosunkowo niewielka w porównaniu np. do Kołobrzegu, jednak tych, których interesują noclegi Jastrzębia Góra może uraczyć niewielkimi pensjonatami oraz kilkoma większymi hotelami.

Wymienione miasta to tylko „perełki” wybrane z bogatej oferty miejscowości wczasowych, które spotkać można na polskim wybrzeżu. Noclegi można przecież znaleźć  w innych ,a jest ich sporo ,tu tylko wspomielismy o tych największych, najbardziej znanych.Wszystko zależy tylko od grubości naszego portfela i regionu, który mamy ochotę zobaczyć.

 

Trójmiasto

 

gdańsk noclegiTrójmiasto, w którego skład wchodzą Gdańsk, Gdynia i Sopot, jest jedną z najważniejszych aglomeracji miejskich w naszym kraju, ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Jednocześnie jest to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Polski, „stolica polskiego wybrzeża” i miejsce odwiedzane przez miliony turystów z całej Europy.

Trójmiasto leży w województwie pomorskim, którego stolicą jest Gdańsk, bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. W sumie aglomerację zamieszkuje około 750 000 mieszkańców, z czego ponad połowa mieszka w Gdańsku, który jest zdecydowanie największym z miast Trójmiasta. Ruch turystyczny skupia się głównie w Sopocie – jednym z najważniejszych kurortów nad polskim morzem.

Urlop w Trójmieście powinien trwać przynajmniej tydzień, bo naprawdę jest tutaj wiele rzeczy godnych uwagi. W samym tylko Gdańsku znajduje się całe mnóstwo ciekawych miejsc, jak chociażby jeden z największych i najgłębszych portów nad Bałtykiem. Największe z miast Trójmiasta to także miejsce o znaczeniu historycznym, gdzie spotkać można liczne zabytki. Do najważniejszych należą bez wątpienia Westerplatte, Twierdza Wisłoujście i Muzeum Narodowe. Atrakcji nie brakuje też w Gdyni, która słynie głównie z ogromnej „kolekcji” muzeów. Najchętniej odwiedzane są muzea: Akwarium Gdyńskie, okręt-muzeum ORP Błyskawica i Marynarki Wojennej. Sopot z kolei jest typowo turystyczną częścią Trójmiasta, gdzie na wczasowiczów czeka piękna plaża, najsłynniejsze w Polsce molo, latarnia morska oraz deptak. Pobyt tutaj jest wyjątkowy dzięki zdrowemu, morskiemu powietrzu i wakacyjnej atmosferze. Miłośnicy aktywnej lub szalonej rozrywki mogą natomiast wybrać się do Gdańska czy Gdyni, która obfituje w obiekty sportowe, sporty wodne, kluby i dyskoteki.

Trójmiasto posiada oczywiście odpowiednie zaplecze noclegowe, konieczne do rozwoju turystyki. Co ważne noclegi w Trójmieście wcale nie muszą być drogie, na co wskazywałaby wielkość aglomeracji. Tanie noclegi można znaleźć w Gdyni, Gdańsku i Sopocie w ośrodkach wczasowych spotykanych w innych częściach polskiego wybrzeża. Rozwój turystyki spowodował także „wysyp” kwater prywatnych i pensjonatów, oferujących głównie noclegi w Sopocie, lecz spotykanych również w innych częściach Trójmiasta.

Osoby, które ponad cenę przekładają wygodę i wysoki standard usług powinny natomiast zainteresować noclegi w Gdańsku, w jednym z wielu ekskluzywnych hoteli takich jak Mercure Hevelius czy hotel Scandic Gdańsk. Hotelowe noclegi w Gdyni oferuje m.in. Hotel Gdynia, a ponadto w tym mieście spotkać można liczne wille i apartamenty do wynajęcia. Nie są to może tak tanie noclegi jak wynajem pensjonatu czy domku letniskowego, jednak jakość usług jest nieporównywalnie wyższa.

Trójmiasto już od wielu lat stanowi jeden z ważniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Miejsce to warto zobaczyć nie tylko ze względu na fantastyczne warunki do wypoczynku, ale również ze względu na rolę, jaką odegrało ono w historii Polski. Jest to po prostu jedno z tych miejsc, które powinien zobaczyć każdy Polak.

 

Półwysep Helski – Władysławowo, Jastarnia, Jurata, Hel

 

Półwysep Helski to niewątpliwie miejsce wyjątkowe i to nie tylko w skali Polski, ale w skali Europy. Wszystkie miejscowości turystyczne mogą pozazdrościć położenia, tym leżącym właśnie na owym cyplu, „wypuszczonym” w morze i oblewanym przez nie z 3 stron. Usypany wał stworzył wspaniałe warunki rozwoju turystyki, dzięki czemu obecnie jest jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Na Mierzei Helskiej znajdują się obecnie cztery duże turystyczne ośrodki, które warto opisać ze względu na ich bajkowe położenie i cudowny klimat.

Pierwszym z nich jest Władysławowo, stanowiące niejako „bramę Półwyspu”. Miasto jest położone jednocześnie nad otwartym Bałtykiem od zachodu i wodami Zatoki Puckiej od wschodu i na co dzień jest zamieszkiwane przez 15 000 mieszkańców. Liczba ta zdecydowanie jednak wzrasta w okresie letnim, kiedy to w region ten zjeżdżają się miłośnicy windsurfingu i innych sportów wodnych, by spróbować swych sił na wodach Zatoki Puckiej. Po zakończonych zawodach mogą oni natomiast udać się do Muzeum Nadmorskiego Parku Narodowego lub na pobliską latarnię morską. Tanie noclegi we Władysławowie to  przede wszystkim domy gościnne, wille i pensjonaty, natomiast wygodniejsze noclegi może zaproponować Hotel Albatros.

noclegi nad morzem we WładysławowieCi którzy szukają większego spokoju, zamiast Władysławowa powinni odwiedzić Jastarnię – liczącą ponad 600 lat wieś rybacką, przeobrażoną obecnie w nadmorski kurort i kąpielisko. O rybackiej historii tego miasta świadczy niemalże wszystko – od portu rybackiego, przez przemysł rybny aż po liczne wędzarnie i smażalnie. Największymi atrakcjami okolicy są… Chata Rybacka i Kościół Rybacki w Jastarni a noclegi oferują głównie małe domki letniskowe i ośrodki wczasowe. Osoby bardziej wymagające powinny natomiast udać się do hotelu „Dom Zdrojowy” oferującym najlepsze noclegi w Jastarni, a także centrum SPA i klinikę zdrowia.

Częścią Jastarni jest Jurata, choć poza położeniem miejscowości tych nic tak naprawdę nie łączy. Zatłoczona i elitarna Jurata jest zupełnym przeciwieństwem cichej i spokojnej Jastarni, a kurort ten od lat uchodzi na jeden z bardziej elitarnych nad polskim morzem. Swój ośrodek wypoczynkowy ma tu nawet… Prezydent Polski! Nietrudno się zatem domyślić, że Jurata to miejsce dla osób z grubszym portfelem, a tanie noclegi  w Juracie rzecz raczej nieznana.

Hotele i rezydencje oferują noclegi, ale w wyższych cenach niż w pozostałych częściach wybrzeża.Taniec noclegi można jednak znaleźć kilka kilometrów dalej – w samym Helu. Miasto jest ewenementem, bowiem jako jedyne w Polsce jest otoczone z trzech stron morzem. Rozwój turystyki jest tutaj nieco zahamowany przez wojsko, sprawujące kontrolę nad tym terenem, jednakże mimo tego Hel oferuje noclegi w pensjonatach, prywatnych kwaterach i campingach. Do dyspozycji wczasowiczów jest również wiele plaż, zaś największą atrakcją jest Muzeum Rybołówstwa i Fokarium. Hel organizuje także rejsy do Trójmiasta.

Urlop na Półwyspie Helskim jest okazją na nietypowy wypoczynek i „zjechanie” całego regionu, wraz z odwiedzeniem wszystkich wymienionych wyżej miast. Jedno jest pewne – różnorodność Helu jest tak ogromna, że nawet najbardziej wybredni nie będą mogli narzekać tutaj na monotonie…


Mierzeja Wiślana

 

noclegi krynica morskaNa wschód od Gdańska rozciąga się piaszczysty wał należący do terytorium dwóch państw – Polski i Rosji, na który co roku zjeżdżają się turyści z całej Polski. Właśnie specyficzne położenie Mierzei Wiślanej „otoczonej” przez wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przyciąga w to miejsce turystów i sprawia, że region ten wspaniale nadaje się do nadmorskiego wypoczynku. W obrębie Mierzei Wiślanej znajduje się kilka miejscowości, z których najbardziej znanymi są: Krynica Morska i Kąty Rybackie. Noclegi można również znaleźć w Stegnie, Piaskach, Sztutowie, Sobieszewie czy Mikoszewie, lecz jest to opcja dla osób szukających kompletnej ciszy i wypoczynku na łonie natury. Wszystkie z nich były niegdyś wioskami rybackimi, obecnie zaś są ośrodkami wypoczynkowymi.

Obszar ten, mimo niewielkiej powierzchni, obfituje w liczne atrakcje, które mogą stanowić odskocznie od typowego „plażowego” wypoczynku. Miłośników przyrody z pewnością zainteresuje Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz rezerwaty przyrody w pobliskim Gdańsku oraz w Kątach Rybackich. Historycy z kolei powinni koniecznie odwiedzić obóz koncentracyjny w Sztutowie, robiący ogromne wrażenie oraz Kościół Ryglowy w Stegnie.

Największe miasto regionu – Krynica Morska, może dodatkowo zaoferować molo i latarnię morską, czyli standardowe atrakcje spotykane nad polskim morzem.

Mierzeja Wiślana słynie z urozmaiconej bazy noclegowej. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi w Krynicy Morskiej czy innej miejscowości bo wybór jest naprawdę spory. Tanie noclegi oferują prywatne kwatery i domki letniskowe, a także gospodarstwa agroturystyczne. Spotkać można także ośrodki wczasowe, sanatoria i tzw. „zielone szkoły”. Noclegi oferują również hotele i apartamenty, są jest opcją dla osób szukających większej wygody za wyższą cenę.Typowo morski klimat, tanie noclegi i bliskość dużego ośrodka – Gdańska to największe zalety wypoczynku w Krynicy Morskiej i okolicach. Z pewnością jest to więc miejsce na udane i tanie wakacje.

 

Noclegi  w górach

 

Natomiast pobyt w górach ma ciągle  swoją  wierną  grupę "fanów " ,używając nowo mowy , która za żadne skarby tego świata nie zrezygnuje  z korzystania z walorów górskich miast i wiosek ; każdy lubi co innego  i co innego go kręci , jak mawiał klasyk  o gustach się nie dyskutuje .

Popularności doświadczają  i duże ,znane miejscowości  co nie jest niczym nadzwyczajnym  ,ale też  swoich zagorzałych zwolenników mają także małe sioła górskie .Reasumując  w Zakopanem tłumy  ,ale też  napotkamy sporo turystów ,wypoczywających  chociażby w  takiej  Lipnicy  Wielkiej .

Baza noclegowa w regionach górskich też  ,podobnie jak nad morzem  przeszła gruntowną modernizację i obecnie  trafić na obiekt bez wygód ,to doprawdy wielka rzadkość .Specyfiką  tego typu obiektów  jest niejednokrotnie  połączenie  i to zazwyczaj udane  tradycji  z nowoczesnością  mając tu na myśli  komfort czy standard wyposażenia z wiekiem obiektu .Znalezienie  i to w sezonie w miarę taniego noclegu  też nie jest obecnie jakimś karkołomnym przedsięwzięciem i nie ma tu znaczenia czy to Szczawnica , Zakopane  czy  Rabka , w każdym z nich  baza noclegowa  przez ostanie 20 lat  mocno się rozbudowała i stąd ich dostępność.Bez znaczenia też czy wybieramy wśród kwater prywatnych czy pensjonatów ,a może mamy  ochotę na wypoczynek w apartamencie czy domku , każdy segment tego rynku dysponuje  sporą ofertą  i to na każdą kieszeń.

wróć

Polecane noclegi

Żółty domek Żółty domek Dźwirzyno
Zachodniopomorskie
PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO Pobierowo
Zachodniopomorskie
ZAGRODA KURPIOWSKA ZAGRODA KURPIOWSKA Szczytno
Warmińsko-Mazurskie

Wyszukiwarka

Nazwa miejscowości
Region
Województwo
Rodzaj
Przedział cenowy