Dziś jest Poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Tatry i Zakopane

2010-06-26 12:32:31


Zakopane noclegiTatry – najwyższe pasmo górskie w Polsce i najchętniej odwiedzany region Polski. Już samo to powinno zachęcić wszystkich miłośników gór oraz tych, którzy nigdy w tym rejonie nie byli, do wycieczki w Tatry. Bez wątpienia jest to jeden z najwspanialszych i najpiękniejszych obszarów na terenie Polski, w którym największą atrakcje stanowią wspaniałe widoki i górskie powietrze.

Parę słów o samym położeniu i charakterze tego obszaru. Tatry leżą w Karpatach Zachodnich na powierzchni ok. 800 km2 na terytorium Polski i Słowacji. Można je podzielić na trzy części:

  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Wysokie
  • Tatry Bielskie

Krajobraz Tatr jest niezwykle urozmaicony. Oprócz znanych szczytów tj. Rysy, Giewont czy Kasprowy Wierch, można tu spotkać głębokie kotliny, których dna znajdują się na wysokości zaledwie 500 m n.p.m. oraz doliny, wśród których najbardziej znane to Dolina Kościeliska i Dolina Pięciu Stawów Polskich. Dodatkowo Tatry są poprzecinane potokami i przełęczami, a na ich terenie występuje ok. 200 niewielkich jezior pochodzenia polodowcowego, z Morskim Okiem na czele. To właśnie wspomniana różnorodność krajobrazów jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na dużą atrakcyjność tego miejsca.

Turyści przybywają w Tatry nawet mimo niesprzyjającego klimatu, który przypomina nieco klimat alpejski. Gwałtowne ulewy, natychmiastowe zmiany pogody, mgły i porywiste, huraganowe wiatry to  w Tatrach codzienność. Czynią one ten region nie tylko jednym z najpiękniejszych, ale także najniebezpieczniejszych rejonów Polski, oczywiście dla turystów planujących wysokogórskie wędrówki. To właśnie one stanowią „esencję” Tatr i są największą atrakcją turystyczną. Wspomniana już Dolina Kościeliska czy Dolina Pięciu Stawów obfitują w przepiękne widoki, dla których warto przyjechać tutaj z każdego zakątka Polski. Warto też nadmienić, że cały obszar Tatr jest chroniony w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakopane noclegi tanieNiekwestionowaną stolicą polskich Tatr jest Zakopane, gdzie można znaleźć liczne, choć niezbyt tanie, noclegi. Jest to najwyżej położone miasto w Polsce (nawet do 1100 m n.p.m.), które zachwyca nie tylko położeniem w samym sercu gór, ale także drewnianą architekturą i folklorem góralskim. Największe atrakcje Zakopanego to kolejki linowe i krzesełkowe na Gubałówkę, Kasprowy Wierch i Butorowy Wierch. W mieście znajduje się także Wielka Krokiew – największa skocznia narciarska w Polsce, a także mają miejsce barwne i wyjątkowe festiwale ludowe i folklorystyczne.   Noclegi w Zakopanem to wybór przeogromny -  zaczynając od góralskich domków, przez prywatne kwatery, wille i pensjonaty, na ośrodkach wczasowych i hotelach kończąc. Noclegi można również znaleźć w mniej znanych miejscowościach tj. Poronin, Ząb, Leśnica czy Chochołów.

Mówiąc o Tatrach nie można także nie wspomnieć o wypoczynku zimowym w tym regionie. Oprócz Zakopanego, najlepsze warunki narciarskie znajdziemy w Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Oba kurorty oferują pełne zaplecze turystyczne, a więc wyciągi, noclegi i bazę gastronomiczną.

Tatry stanowią jeden z regionów obowiązkowych do odwiedzenia przez każdego Polaka. Wspaniała infrastruktura, piękne widoki i górskie powietrze – to powinno zachęcić do przyjazdu w Tatry każdego turystę.

wróć

Polecane noclegi

ZAGRODA KURPIOWSKA ZAGRODA KURPIOWSKA Szczytno
Warmińsko-Mazurskie
PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO Pobierowo
Zachodniopomorskie
Żółty domek Żółty domek Dźwirzyno
Zachodniopomorskie

Wyszukiwarka

Nazwa miejscowości
Region
Województwo
Rodzaj
Przedział cenowy