Dziś jest Poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Najczystsze jeziora w kraju

2013-02-23 20:24:11

 

1.   Jezioro    Drawsko


Jezioro drawskoMa powierzchnię nieco ponad 1178 hektarów i średnią głębokość około 18 metrów. Biorąc pod uwagę najgłębsze rejony jeziora, dochodzące do 80 metrów, Drawsko jest drugim najgłębszym (po Hańczy) w naszym kraju.

To co wpływa na niewątpliwe walory krajobrazowe to ciekawie rozbudowana linia brzegowa, występujące przy niej efektowne klify oraz błękitny odcień wody, który niektórzy nazywają szmaragdowym. Na jeziorze znajduje się ponadto 12 wysp, wśród których największą (i piątą pod względem wielkości w Polsce) jest Bielawa, na której znajduje się ścieżka edukacyjna. Ciekawostką jest znajdująca się nieopodal niej, niedostępna Wyspa Samotna, gdzie dostrzec można całkowicie zniszczone przez kormorany drzewa.

Drawsko jest dogodnym miejscem dla wędkarzy i chociaż nie do końca wiadomo jakie ryby złowić można na tych największych głębokościach jeziora, częstym łupem rybaków są tutaj płocie, szczupaki, okonie i sandacze. W wodach żyją również raki. Wiele radości znajdą tutaj żeglarze i kajakarze, a to ze względu na bardzo różnorodną linię brzegową, bogatą w zatoki i różne ukształtowanie terenu. Turyści pragnący nieco aktywności, mają o dyspozycji okoliczne turystyczne szlaki piesze i rowerowe, zaś fani zażywania kąpieli powinni udać się na plażę główną, będącą mekką dla wczasowiczów.

W okolicy jeziora znajduje się kilka miejscowości wartych uwagi, a trzy z nich znajdują się nad samymi jego brzegami. Największą i jednocześnie najbardziej popularną jest Czaplinek, położony między Drawskiem a jeziorem Czaplino. Liczy około 7 tysięcy mieszkańców, a do najcenniejszych zabytków należą układ urbanistyczny śródmieścia, kościół pw. Świętej Trójcy z XIII wieku, drewniana dzwonnica przy kościele parafialnym oraz gmach ratusza. Funkcjonuje tutaj rozbudowana baza noclegowo-gastronomiczna, a oprócz popularnego wśród turystów kąpieliska, znajduje się tutaj także przystań żeglarska. Najbardziej znaną imprezą jest organizowany corocznie zlot fanów motorów Harley-Davidson.

Oprócz Czaplinka, warto odwiedzić również Stare Drawsko i Uraz. W pierwszej z nich najpopularniejszą budowlą są ruiny zamku z przełomu XIV i XVII wieku, a także kościół neogotycki. Jest to typowa miejscowość letniskowa, gdzie turystom udostępnia się plaże Drawska oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. Uraz to z kolei malutka osada, gdzie cieszyć można się przede wszystkim okoliczną przyrodą, w związku z czym wizyta w tych miejscach dla każdego turysty będzie miłym wspomnieniem.

zdjęcie:Kapitel


 

2. Jezioro   Krępsko

noclegi SzczytnoKrępsko jest niewielkim jeziorem o powierzchni 3,8 km kwadratowych, położonym na północnym skraju Pojezierza Krajeńskiego. Z pozoru nie wyróżnia się niczym w stosunku do innych jezior, ale dokładniejsze poznanie tego miejsca może całkowicie zmienić ten pogląd.

Jest to przepływowe jezioro rynnowe o średniej głębokości 8 metrów, które posiada jedne z najczystszych wód w Polsce. Oprócz tego wyróżnia się pięknymi okolicznymi terenami oraz bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową, posiadającą dwie zatoki oddzielone półwyspem.

Co skłania turystów do przyjazdu nad ten niewielki akwen? Przede wszystkim rekreacja i wypoczynek – kąpieliska, zarówno te strzeżone, jak i dzikie, gwarantują wspaniałe wrażenia w krystalicznie czystej wodzie, o co w innych tego typu miejscach może być bardzo trudne. Jezioro otoczone jest przez lasy bukowo-sosnowe, po których doskonale spaceruje się, a dzięki specjalnym szlakom również jeździ rowerem.

Tereny te są chronione w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno, w związku z czym można spodziewać się widoków nie skalanych przez ludzką rękę. Na jeziorze panują doskonałe warunki do wędkowania (dominujące gatunki to leszcz i płoć) oraz uprawiania sportów wodnych.

zdjęcie: www.wedkowaniepila.3-2-1.pl


 

3. Jezioro Szczytno

 

Na północ od Krępska znajduje się sąsiadujące z nim jezioro Szczytno o nieco większej powierzchni (ok. 6,2 km kwadratowe) i podobnej głębokości. Jest to również jezioro rynnowe, przez które przepływa rzeka Brda, dając doskonałe warunki dla kajakarzy – stanowi jeden z najbardziej dogodnych torów w kraju.

Tereny jakie obejmuje są popularne zarówno wśród turystów polskich, jak i zagranicznych, ze względu na bardzo czyste wody oraz wiele możliwości jakie daje.

Najbardziej polecane jest podróżowanie po jeziorze na łódce, kajaku czy żaglówce, a obecność Wyspy Zamkowej, na której znajdują się ruiny gotyckiego grodu, z pewnością umilają wyprawę. Podobnie jak w przypadku Krępska, panują tutaj doskonałe warunki do wędkowania, uprawiania sportów wodnych, a także zapoznawania się z naturą poprzez spacery oraz przejażdżki rowerowe.

Wielką atrakcją turystyczną jest umiejscowione w pobliżu jeziora Osiedle Kormoranów, będące rezerwatem ornitologicznym. Jest to jedno z największych tego typu miejsc, gdzie znaleźć można kolonie kormoranów i nie tylko – na ponad 20 hektarach swoje łęgi posiadają także czapla siwa i sokół wędrowny. W okolicznych, bardzo niewielkich miejscowościach, można skorzystać z oferty agroturystycznej lub któregoś z wielu ośrodków wypoczynkowych znajdujących się w okolicach obu jezior, co gwarantuje udane, pełne wrażeń wczasy.


 

3.Jezioro Niesłysz

 

Jezioro Niesłysz nie jest wielkim zbiornikiem wodnym, ale największym na Pojezierzu Łagowskim. Ma niemal 5 tysięcy kilometrów powierzchni i 35 metrów głębokości. Położone jest na Równinie Torzymskiej w województwie lubuskim i jest zaliczane do jednego z najczystszych jezior w naszym kraju. Mimo wielkiej ekspansji turystów i pogarszaniu się jego wód, wciąż zachowuje II klasę czystości w kwestiach fizykochemicznych oraz I klasę w kwestii sanitarnej. Zarówno jezioro, jak i okolica, w której się znajduje, dają wiele atrakcji turystom, stąd tak wielkie zainteresowanie wypoczynkiem nad Niesłyszem.

Pochodzenia jeziora jest dwuznaczne – północna jego część należy do jezior rynnowych, zaś południowa do morenowych. Posiada bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową, która w większości porośnięta jest lasem – w większości stanowią go drzewa sosnowe, choć odnaleźć można spore skupiska drzew liściastych. Jezioro ma bardzo nieregularny kształt, ze względu na występującą na nim bardzo dużą liczbę zatok oraz trzy sporej wielkości półwyspy. Na obszarze akwenu znajdują się trzy wyspy, które łącznie mają powierzchnię około 10 hektarów.

Nad jezioro Niesłysz przyciągają przede wszystkim sporty wodne, do których uprawiania są tutaj doskonałe warunki. Ukształtowanie linii brzegowej, wpływające na piękno krajobrazu sprawia, że szczególnie przyjemnie pływać się tu będzie żeglarzom i kajakarzom, zaś zimą – fanom bojerów. Na jeziorze panują również bardzo dobre warunki do wędkowania – można złowić tu między innymi płoć, lina, szczupaka czy okonia, a najważniejszym celem wędkarzy jest zazwyczaj sieniawa, czyli najsmaczniejsza ryba tego regionu. Szczególną popularnością cieszy się rywalizacja spinningowa, ze względu na dogodne ukształtowanie dna Niesłysza. Czysta woda i dobra widoczność pod jej taflą wpływają korzystnie na działania płetwonurków.

Jeśli chodzi o możliwości dla osób pragnących plażowania i wypoczynku, nad jeziorem znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, np. w Niesiulicach, Krzeszkowie i Przełazach. Dla turystów udostępniono kąpieliska dzikie i strzeżone, a to nie wszystkie atrakcje. Znajdzie się bowiem coś dla fanów zabytków – na wschodnim półwyspie zobaczyć można wczesnośredniowieczne grodzisko, którego pochodzenie datuje się na VII wiek. Odnaleziono tam najstarszy w kraju most, który łączy grodzisko z jedną z wysp. Wspomniane miejscowości przybrzeżne, a więc Niesiulice i Przełazy, gwarantują nocleg i ofertę gastronomiczną. W tej drugiej miejscowości znajdują się dwa duże ośrodki wypoczynkowe, a także efektowne zabytki – neogotycki kościół, trzykondygnacyjny pałac renesansowy oraz zabytkowy zespół pałacowo-parkowy.

Wybierając się na wakacje nad Niesłysz, warto zachować czystość, bowiem jezioro jest cennym miejscem w regionie, a działalność turystów jest jednym z głównych czynników jego wzrastającego zanieczyszczenia. A każdemu powinno zależeć, aby tak piękny i pełen atrakcji akwen pozostał nieskazitelnie czysty.

 


 

4. Jezioro  Radolne

 

Jezioro Radolne to rynnowy akwen umiejscowiony na Równinie Charzykowskiej w województwie pomorskim. Jest ważnym jeziorem Kaszub Południowych, bo chociaż nie imponuje wielkością powierzchni (posiada 135 hektarów), natomiast jego czyste wody przyciągają rokrocznie masę turystów. Radolne posiada długość 3 kilometrów oraz głębokość 15 metrów, a połączone jest z kilkoma innymi jeziorami: Gołuń, Wdzydze, Jelenie i Słupinek, z którymi to tworzy potocznie nazywane w tych rejonach Kaszubskie Morze. Od północnej strony wpada do niego rzeka Wda.

Radolne jest w całości objęte Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym, w związku z czym turyści mogą liczyć tutaj na wspaniałe widoki oraz kontakt z nienaruszoną i nieuszkodzoną przyrodą. Leśno-pojezierne krajobrazy uznawane są za jedne z najpiękniejszych w kraju, a najczęstszymi zespołami są tutaj bory świeże i chrobotkowe. Jak przystało na obszary Równiny Charzykowskiej, tutejsze tereny są bardzo dobrze zalesione, więc wielkie atrakcje czekają na osoby uwielbiające grzybobrania oraz spacery i wycieczki rowerowe. Nad samym jeziorem stworzono wiele szlaków, a także utwardzono drogi, dzięki czemu przemieszczanie się jest dużo prostsze. Łatwo dotrzeć nad jezioro z terenów do niego nie przylegających, co jest dodatkowym atutem.

Nieskazitelnie czyste wody sprawiają, że największą radość mają tutaj ci, pragnący zażywać kąpiele. Liczne ośrodki wypoczynkowe wokół Radolnego oraz kąpieliska, często dzikie, gwarantują bardzo efektowne spędzanie czasu z całą rodziną. Znakomitym pomysłem jest także wypłynięcie na pełne jezioro, a zwłaszcza dobre warunki ku temu mają fani windsurfingu i żeglarstwa. Wieją tutaj korzystne do pływania wiatry, a nieregularne ukształtowanie akwenu zapewnia sporo wrażeń. Czystość jeziora sprawia, że nie wolno tutaj jeździć na pojazdach mechanicznych, używających silnika, więc warto się do niego zastosować, by Radolne nie uległo degradacji. Lepiej wsiąść do kajaka, bowiem znajduje się tutaj wiele tras, a ośrodków wypożyczających sprzęt nie brakuje. Jak to bywa w polskich jeziorach, tak i w tych wdzydzkich nie będzie problemów z łowieniem ryb. Ich rozmiary są nieregularne, ale można tutaj trafić na porządną sztukę. Jak zawsze upolować można okonia, lina, płoć, sandacza, szczupaka i, co zdarza się coraz rzadziej na tym terenie, węgorza. Oczywiści przed połowem koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie zezwolenie.

Baza noclegowa rozwinięta jest w okolicznych niewielkich miejscowościach, takich jak Czarlina czy Przerębska Huta. Turyści mogą liczyć na agroturystykę, pola namiotowe i biwakowe oraz ośrodki wypoczynkowe, zaopatrzone niekiedy w bazę gastronomiczną, sklepy oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jezioro Radolne, choć nie jest wielkim akwenem, bardzo godnie reprezentuje wdzydzkie akweny, których w tym obszarze jest bardzo dużo. Jeżeli więc komuś znudzi się wypoczynek w jednym miejscu, można przenieść się kilka kilometrów dalej, nad inne jezioro (np. Wdzydze czy Gołuń). Wszędzie czysto, pięknie i efektownie.


 

5. Jezioro Wierzchowo

Pojezierze Drawskie znane jest z pięknych krajobrazów i dogodnych warunków do uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej. Jednym z najpiękniejszych jezior znajdujących się na tym terenie jest Wierzchowo, które nie należy do największych, bowiem posiada około 720 hektarów, ale za to do najczystszych w Polsce. Jego średnia głębokość to niespełna 10 metrów, zaś maksymalna 26,5, więc należy do dosyć płytkich. Zasilającą rzeką jest Gwda, a jezioro reprezentuje akweny rynnowe o bardzo urozmaiconej linii brzegowej.

To co przykuwa uwagę turystów, poza oczywiście wysoką klasą czystości akwenu, są jego niezwykle długie i piaszczyste plaże. Piasek jest jasny i czysty, natomiast okoliczne tereny wpływają pozytywnie na zmysły. Turyści oraz miejscowi mieszkańcy mają dostęp do wielu niewielkich dzikich plaż, które położone są nad płytkimi brzegami, co jest niewątpliwą atrakcją Wierzchowa. Na tutejszym obszarze Pojezierza Drawskiego znajduje się mnóstwo rezerwatów i szlaków turystycznych, co zdecydowanie ułatwia życie przyjeżdżającym tu gościom. Zadbane i utwardzone drogi sprzyjają wycieczkom rowerowym, dzięki czemu można szybciej odkryć te wspaniałe tereny. Bardzo ważną zaletą jeziora jest brak większego zgiełku i rumoru, a jeżeli ktoś pragnie ciszy, warto udać się nad pobliskie jezioro Drężno.

Wierzchowo to także znakomite miejsce do wędkowania, bowiem w jego wodach pływają pyszne ryby, jak sielawa i sieja, rzadkie jak węgorz, a także te bardziej popularne gatunki – szczupak, lin, leszcz czy płoć. Sporty wodne to doskonała propozycja dla tych, którzy preferują aktywność. Najbardziej dogodne są warunki do uprawiania kajakarstwa, a wszystko to dzięki urozmaiconej linii brzegowej i spokojnym wodom obfitym w trasy dla kajakarzy. Popularne wśród turystów są także łódki, natomiast Wierzchowo jest jednym z tych jezior, gdzie niewskazane jest pływanie na maszynach silnikowych, co może powodować zanieczyszczenie wód.

Warto powiedzieć także co nieco o nadbrzeżnych i pobliskich miejscowościach, które należą do ciekawych i zaoferują turystom nocleg, a także bazę gastronomiczną. Największą miejscowością jest Szczecinek, oddalony o kilka kilometrów. Jest to miasto liczące około 40 tysięcy mieszkańców, które przyciąga ładnymi zabytkami (np. Kościół Narodzenia NMP, południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich czy Port Miejski) oraz kąpieliskami nad jeziorem Trzesiecko. Miejscowości znajdujące się w bardzo bliskiej okolicy Wierzchowa to wieś o takiej samej nazwie, Stare Wierzchowo oraz Grębczyn.

Wieś Wierzchowo znana jest z wydobycia gazu ziemnego, a nad brzegiem jeziora turyści znajdą rybakówkę z pokojami gościnnymi. Znajdują się tutaj gospodarstwa agroturystyczne oraz miejsca na biwaki, podobnie zresztą jak w przypadku Starego Wierzchowa, gdzie funkcjonuje także kolonia domków letniskowych oraz ogródek piwny. Grąbczyn z kolei to urocza osada, w której miały miejsce zdjęcia do dwóch obrazów Olafa Lubaszenki – filmu „Jest sprawa” oraz serialu „Skarb sekretarza”. Miejsca te zdecydowanie warto odwiedzić, aby wypocząć i nacieszyć się pięknem jeziora.

 

zdjęcie : cottageonthelake.net

 


 

6.    Jeziora -   Świdno i Sarcze

 

Swidno_sarczeNa Pojezierzu Drawskim łatwo odnaleźć piękne jeziora, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Wystarczy przykład dwóch sąsiadujących ze sobą jezior – Świdna i Sarcza, które nie są wielkie pod względem powierzchni, ale ich czyste wody skłaniają ku temu, aby spędzać nad nimi wczasy. Jezioro Świdno ma bardzo niewielką powierzchnię – około 23 hetary i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie położonego na południe Sarcza. Jest to jezioro płytkie, o średniej głębokości 8,8 metrów. Sarcze z kolei jest nieco większe, bowiem liczy ponad 35 hektarów, ale jest dużo płytsze – średnia to nieco ponad 2 metry, zaś najgłębsze rejony mają niecałe 5 m. Na północy zwęża się i przechodzi właśnie w jezioro Świdno.

O obu jeziorach warto mówić jednakowo, bowiem w jego okolicach panują podobne warunki, zarówno pod względem pogody, jak i pobliskiej przyrody. Są one nieco nietypowe, bowiem nie cieszą się wielką popularnością wśród turystów. A powinny, tym bardziej że położone są na drodze z Czaplinka do Szczecinka. Ich położenie i połączenie przesmykiem sprawia, że często określa się je jako jedno jezioro Świdno-Sarcze, dzięki czemu mają całkowitą długość ponad 2,4 km. Niewielkie zainteresowanie turystów wynika z małej znajomości tego miejsca, co jednak powinno być na rękę tym osobom, które uwielbiają ciszę i spokój. Mogą w pełni skorzystać z nieprzepełnionych plaż i ośrodków wypoczynkowych. Na wodach jezior nie można jeździć pojazdami o spalinowym silniku, w związku z czym nie ma obaw o degradację wód i niepotrzebny hałas.

Jest to wymarzony obszar dla wędkarzy, którzy oprócz ciszy i piaszczystych, szerokich plaż znajdą mnóstwo ryb. W wodach Świdna i Sarcza pływają między innymi szczupaki, liny, leszcze i płocie, a posiadając zezwolenie, w wędkowaniu pomagają kładki i pomosty, występujące tutaj dość licznie. Okolice jeziora dają doskonała okazję do spacerów oraz przejażdżek rowerem, bowiem nie brakuje licznych utwardzonych ścieżek i oczywiście pięknych okolic. Aktywni mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, a biorąc pod uwagę dobre warunki atmosferyczne i pojawiające się tutaj wiatry, moc atrakcji czeka zarówno na fanów windsurfingu, jak i kajakarstwa.

Miejscowością w pobliżu godną uwagi jest Jeleń – mała wieś, która oprócz drogi do jeziora Sarcze, położona jest również nad akwenem o takiej samej nazwie jak miejscowość. Wspomniana droga prowadzi na piaszczystą plażę, nad którą znajdują się daszek oraz ławki, co pozwala na spędzenie tam kilku dłuższych chwil. Nie zabraknie również miejsc noclegowych czy zabytków, a właściwie jednego – kościoła z drugiej połowy XVIII wieku. Te dwa jeziora bez wątpienia dają możliwość na spokojny i zdrowy wypoczynek w czystych wodach i na bardzo okazałych plażach.


 

7.    Jezioro   Wdzydze

 

Wdzydze to jezioro położone na terenie Borów Tucholskich w Kaszubach Południowych (województwo pomorskie). Jak przystało na tamtejsze tereny, jest to jedno z najczystszych jezior nie tylko w regionie, ale i w kraju. Jego powierzchnię szacuje się na nieco ponad 1400 hektarów, a średnią głębokość na 15 metrów, chociaż najgłębsze punkty przekraczają nawet 60.

Znajduje się w okolicy czterech innych akwenów, cieszących się zainteresowaniem wśród turystów, a mianowicie Radolnego, Gołunia, Jelenia oraz Słupinka. Ich ukształtowanie jest o tyle specyficzne, że niekiedy nazywa się je Wdzydzkim Krzyżem.

Cały obszar jeziora objęty jest ochroną i należy do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu tutejsze tereny są niezwykle efektowne pod względem krajobrazów i przyrody. Już samo położenie na terenie Borów Tucholski jest rekomendacją tego, że jest tu pięknie. Turyści mają więc możliwość skorzystania z atrakcji naturalnych i wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową po okolicznych szlakach turystycznych. Możliwa jest oczywiście kąpiel we Wdzydzach – krystalicznie czysta woda i mnóstwo ośrodków wypoczynkowych i kąpielisk powstałych na terenie całego kompleksu jeziornego sprawiają, że możliwości jest bardzo dużo. Podobnie jak w przypadku uprawiania sportów wodnych – bardzo ciekawie ukształtowana linia brzegowa skłania ku wyprawom żaglówkami, kajakami czy łódkami.

Wdzydze to także wielka atrakcja dla wędkarzy. Oprócz standardowych dla tych terenów okazów ryb, takich jak okoń, leszcz, płoć, szczupak, ukleja czy węgorz, występuje tutaj troć, która żyje przede wszystkim w okolicach brzegów Morza Bałtyckiego. Jej występowanie w jeziorze jest zagadką nawet dla ekspertów i badaczy. Jeśli chodzi o faunę, ryby to nie jedyne jej przedstawicielki. W okolicy jeziora napotkać można na liczne ssaki, jak sarny, jelenie, zające czy dziki oraz liczne ptactwo. Jeziora Wdzydzkie wchodzą nawet w skład specjalnego obszaru ochrony ptaków, a zobaczyć można tutaj prawdziwą różnorodność gatunkową (np. kormorany, czajki siwe czy czaple).

Ciekawą atrakcją, szczególnie dla osób pływających po jeziorze, są znajdujące się na nim wyspy. Największą z nich jest zamieszkały Ostrów Wielki, a wyspy znakomicie kontrastują z licznymi, pięknymi półwyspami, które są często zorganizowane na ośrodki wypoczynkowe, ale występują również te zupełnie dzikie. Okoliczne lasy to oczywiście okazja dla fanów grzybobrania, zaś ustawione bardzo licznie ławki i ładnie zorganizowane plaże pozwalają na odpoczynek.

Do najpopularniejszych miejscowości zalicza się tutaj nadbrzeżne Wdzydze Tucholskie – niewielką wieś, gdzie zobaczyć można dawne chaty rybackie i oddalone nieco dalej, nad jeziorem Gołuń, Wdzydze Kiszewskie. Ta mała wieś znana jest w całej Polsce ze względu na swój letniskowy charakter oraz najstarszy park etnograficzny w Polsce, podejmujący tematykę dawnych ludów kaszubskich, ich domów i wytworów życia codziennego. Ponadto przebiega tutaj Szlak Kaszubski, dzięki któremu każdy zapozna się doskonale z pięknem miejscowej przyrody. Jeziora Wdzydzkie to doprawdy miejsce urokliwe i czekające na odkrycie przez każdego fana wypoczynku i przyrody.

 


 

8.    Jezioro  Chłop

 

W Polsce jezior jest pod dostatkiem i każdy turysta powinien doskonale wiedzieć, że nie tylko te największe, oblegane przez wczasowiczów, gwarantują moc atrakcji i doskonały wypoczynek. Niekiedy również te mniejsze, nieodkryte przez rzesze ludzi potrafią zadowolić, co udowadnia jezioro Chłop.

To akwen wodny o powierzchni 227 hektarów, który położony jest na Pojezierzu Lubuskim. Jego średnia głębokość to 9 metrów, a z pochodzenia należy do jezior rynnowych, dzięki czemu posiada niezwykle urozmaiconą linię brzegową. Wyróżnia się tym, że umiejscowione jest w bardzo atrakcyjnym miejscu, pełnym wspaniałych krajobrazów i czystością – jego wody są jednymi z najbardziej krystalicznych na całym Pojezierzu Lubuskim, a może i w całym kraju.

O pięknie okolic niech poświadczy fakt znajdowania się jeziora na obszarze Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, który słynie z bardzo różnorodnego ukształtowania powierzchni, młodych lasów oraz dominującego ptactwa wodnego, które reprezentowane jest między innymi przez łabędzie, kaczki, trzciniaki czy perkozy dwuczuby. Do tego wokół jeziora rozciąga się Puszcza Gorzowska, porośnięta zarówno lasami iglastymi, jak i mieszanymi. Takie umiejscowienie wśród lasów sprawia, że nie przyjeżdża nad Chłop wiele turystów, co gwarantuje spokojny, pozbawiony rumoru wypoczynek.

Szczególnie zadowoleni z wizyty powinni być początkujący kajakarze, bowiem warunki dla nich są tutaj idealne, a w wielu ośrodkach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. Nad brzegami znajduje się też mnóstwo dogodnych miejsc do wędkowania, a szczególnie często wyławia się tutaj okonie, szczupaki, liny i płocie. Satysfakcję odczują także osoby preferujący aktywny wypoczynek w postaci spacerów – dróżki znajdujące się wśród zielonych, pięknych krajobrazów, skłaniają ku długim wycieczkom.

W okolicach jeziora znajdują się ciekawe miejscowości, do których zaliczyć można miasta – Trzciel i Międzyrzecz oraz wieś Pszczew. Ta ostatnia jest centrum turystycznym Pszczewsiego Parku Krajobrazowego, w związku z czym możemy liczyć na bardzo ładne widoki oraz rozwiniętą bazę noclegową. Nieco większy jest Trzciel zamieszkały przez niecałe 2400 mieszkańców. Położone jest pomiędzy jeziorami Młyńskim i Wielkim i bazuje na turystyce wypoczynkowej. Oprócz ośrodków wypoczynkowych oferuje turystom kilka ciekawych zabytków, takich jak park pałacowy z XVIII wieku, grodzisko średniowieczne czy kościół neogotycki. Jednak największą z miejscowości jest Międzyrzecz, położony nad jeziorem Głębokie. Można stąd spływać kajakiem na Obrze, przechadzać się licznymi szlakami turystycznymi oraz skorzystać z któregoś w ośrodków wypoczynkowych. Najbardziej efektowną budowlą jest zamek wzniesiony w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Podczas wizyty nad pięknym jeziorem Chłop, zdecydowanie warto tutaj zawitać.

wróć

Polecane noclegi

Żółty domek Żółty domek Dźwirzyno
Zachodniopomorskie
PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO Pobierowo
Zachodniopomorskie
ZAGRODA KURPIOWSKA ZAGRODA KURPIOWSKA Szczytno
Warmińsko-Mazurskie

Wyszukiwarka

Nazwa miejscowości
Region
Województwo
Rodzaj
Przedział cenowy