Dziś jest Poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Kwatery ,pokoje nad Bałtykiem

2014-04-27 16:52:03

kwatery nad baltykiemNad Bałtykiem znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych, a nawet te, które urbaniści określiliby jako wielofunkcyjne, zwykle latem są głównie atrakcjami turystycznymi. Specyfiką polskiego wybrzeża jest charakterystyczna baza noclegowa- dużą część miejsc noclegowych zapewniają nie hotele czy pensjonaty, ale kwatery prywatne.

Znajdują się one praktycznie we wszystkich miejscowościach, ale różnią się standardem, ceną i charakterystyką, w tym, co najważniejsze, lokalizacją. Miejscowości turystycznych, w których kwater prywatnych jest naprawdę sporo, nie brakuje. Od większych miast, takich jak Kołobrzeg czy Międzyzdroje  począwszy, przez mniejsze Mielno, aż po niewielkie Pobierowo, kwater prywatnych jest dosłownie zatrzęsienie.

 

W Kołobrzegu ,Świnoujściu czy  Międzyzdrojach kwatery prywatne to głównie mieszkania w blokach- są to większe miejscowości, więc betonowych osiedli wcale nie brakuje a wiele mieszkań zostało przystosowanych specjalnie po to, aby przyjmować w nich gości. Wbrew zdrowemu rozsądkowi budowano takie osiedla także w niedużej odległości od morza, więc 100 czy 200 metrów do brzegu wcale nie jest rzadkością. Ze względu na typ, nazwijmy to umownie, architektury, na luksusy nie ma co liczyć. Lepsze kwatery oczywiście też są przygotowane, natomiast raczej nie ocenilibyśmy ich na szóstkę. Wbrew pozorom nie jest to wcale wielka wada, bo tego rodzaju kwatery pozwalają na relatywnie tani wypoczynek nawet całej rodzinie, bo wszak mieszkania nie są wcale małe.

Mielno czy Hel to miejscowości mniejsze, ale równie znane w całej Polsce. Tutaj również nie brakuje kwater prywatnych, które można wynająć na wakacje, natomiast zdecydowanie wyraźniej widać tutaj profilowanie ich pod bardziej wymagających klientów. Oczywiście uniknięcie betonowych osiedli jest niemożliwe, natomiast miejscowości te silnie rozwijały się już po porzuceniu technologii wielkiej płyty i nietrudno jest znaleźć mieszkania o wyższym standardzie, wliczając w to prywatne parkingi, klimatyzację, łazienki z jacuzzi i tym podobne. Mielno i Hel są w zasadzie jednofunkcyjnymi, turystycznymi miejscowościami, więc kwatery znajdują się w niedużej odległości od morza, a dodatkowo nierzadko można ze zniżką skorzystać z wypożyczalni sprzętu sportowego albo jakichś innych voucherów uatrakcyjniających pobyt nad morzem.

pokoje nad morzemIm mniejsza miejscowość, tym bardziej wysublimowane gusta mogą zaspokoić tamtejsze kwatery. Pobierowo na przykład rozwija się wyłącznie po to, aby przyjmować turystów, więc można tu znaleźć kwatery praktycznie w dowolnym standardzie, wliczając w to takie, które na głowę biją pięciogwiazdkowe hotele. Jeśli szukasz luksusowych wczasów, na pewno łatwiej znaleźć ekstra kwaterę w Pobierowie niż w Kołobrzegu. Oczywiście w Pobierowie można znaleźć przeciętne, a w Kołobrzegu niezwykłe, ale ogólna zasada jest taka, jak to przedstawiliśmy.

 

Jeśli chodzi o ceny, między poszczególnymi miastami nie ma drastycznych różnic, choć oczywiście im trudniej gdzieś się dostać, tym niższa jest stawka. Generalnie jednak silniejszy wpływ na ceny ma okres w roku, a nie odległość od lepszych dróg niż kolei. Ceny w sezonie letnim są dwa, czasem trzy razy wyższe niż poza sezonem. Przyjąć można, że różnice cenowe pomiędzy różnymi kwaterami w tym samym mieście są większe niż różnice w cenie pomiędzy kwaterami o tym samym standardzie, ale w różnych miejscach.

Oczywiście te miejscowości, które tutaj wymieniliśmy, nie wyczerpują zakresu możliwości. Praktycznie każda, nawet najmniejsza miejscowość, ma jakieś prywatne kwatery do zaoferowania. Wśród nich znajdują się tez kwatery agroturystyczne albo rekreacyjne lub uzdrowiskowe- wiele zależy w tym przypadku od lokalizacji- spora część miejscowości nadmorskich ma status uzdrowiskowy i tam ceny będą nieco wyższe, choć, jak już pisaliśmy, nie będzie to żelazną regułą. Wybierając kwaterę nad morzem warto się jednak tym zainteresować, bo czynników wpływających na cenę jest bardzo dużo, natomiast czasu do namysłu zawsze niewiele i nie ma sensu rozważanie, dlaczego cena jest taka, a nie inna- rozsądniej jest szybko wybrać najlepszą ofertę, a nie się nad nią zbyt długo zastanawiać.

Kwatery prywatne nad Bałtykiem często oferują swoim klientom pełne pakiety wypoczynkowe, czyli w zasadzie All-inclusive, bo razem z wyżywieniem i dodatkowymi atrakcjami (jakimi- to już zależy od miejsca, w którym zdecydujemy się zamieszkać). Wielu klientów jednak zadowolonych jest ze standardowej oferty, ponieważ kwatery prywatne, jako jedna z tańszych form zakwaterowania, cieszą się dużym zainteresowaniem również wśród mniej zamożnych klientów, którzy cenią w nich komfort, pewność, elastyczność wynajmujących oraz możliwość wyboru oferty dopasowanej do swoich indywidualnych potrzeb.

 

Kwatery prywatne Sopot

Trójmiasto jest najsilniej zurbanizowanym fragmentem polskiego wybrzeża. Nic więc nie ma dziwnego w tym, że jest też jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Problem polega na tym, że Gdańsk i Gdynia są miejscami średnio atrakcyjnymi turystycznie. Tak należałoby stwierdzić przynajmniej jeśli chodzi o dostępność atrakcji związanych stricte z morzem, ponieważ Gdańsk jest zawsze cudem architektury, a i z Gdynią wiąże się spory kawał historii. Pozostaje więc Sopot, jako najmniejsze, ale wcale nie najsłabiej rozwinięte miasto regionu. Jego rozwój poszedł jednak w nieco inną stronę i gdyby dziś należało wskazać miasto, które jest najlepiej przygotowane do obsługi ruchu turystycznego, wiele przemawiałoby właśnie za Spotem. Dlaczego?

Powodów jest wiele, ale najważniejszym jest dostępność bazy noclegowej. Na to, co nazywamy dostępnością, składają się w gruncie rzeczy dwie składowe. Po pierwsze obecność miejsc noclegowych, z czym generalnie nad morzem nie ma problemu, podobnie w samym Trójmieście. Drugi parametr to cena i tu już można wyraźnie wskazać na Sopot, ponieważ kwatery prywatne Sopot są zdecydowanie tańsze od podobnych kwater w Gdyni, o Gdańsku nawet nie wspominając. Oczywiście ceny pokoi hotelowych czy hostelowych też są nieco niższe, natomiast różnice są mniej wyraźne niż w przypadku kwater. Nie ma sensu zastanawiać się nad przyczyną tego stanu rzeczy- ogólnie jednak można wyjaśnić, że kwatery prywatne w Sopocie są nieco bardziej jednorodne pod względem standardu. W końcu to niewielkie miasto, nastawione głównie na turystykę sezonową w przeciwieństwie do Gdańska, który cały rok kusi choćby biznesmenów. Sopockie kwatery są więc mniej liczne, ale stanowią większy odsetek wszystkich miejsc noclegowych w puli niż w przypadku Gdańska, co oznacza, że konkurencja jest bardzo silna i ceny będą się coraz bardziej zrównywały.

Czy w kwaterach prywatnych opłaca się zamieszkać? Oczywiście. Są to miejsca noclegowe dobrze przygotowane, względnie tanie, mające sporo do zaoferowania, ponieważ zajmują lokalizacje zwykle przypisane pensjonatom czy hotelom, których tutaj jest po prostu nieco mniej. Kwatery prywatne w Sopocie są rozrzucone mniej więcej równomiernie po całym obszarze miasta, ponieważ Sopot, jako miasto mniejsze, nie ma szczególnie wyraźnie wyodrębnionego centrum i bardzo odległych od niego dzielnic.

wróć

Polecane noclegi

Żółty domek Żółty domek Dźwirzyno
Zachodniopomorskie
PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO Pobierowo
Zachodniopomorskie
ZAGRODA KURPIOWSKA ZAGRODA KURPIOWSKA Szczytno
Warmińsko-Mazurskie

Wyszukiwarka

Nazwa miejscowości
Region
Województwo
Rodzaj
Przedział cenowy