Dziś jest Poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Krynica ,Wisła ... - noclegi w górach

2014-04-27 17:58:25

Pokoje gościnne w górach

tanie noclegi w górachPolskie góry przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Przyjeżdżający tu ludzie, bez względu na kraj, z którego pochodzą, szukają przede wszystkim miejsca noclegowego. Nieważne, jakie atrakcje oferują góry- trzeba się najpierw wyspać. Pokoje gościnne w górach to jeden z podstawowych elementów bazy noclegowej, bez której trudno sobie wyobrazić jej funkcjonowanie jako całości. Oczywiście są jeszcze apartamenty czy pokoje hotelowe, ale pokoje gościnne zwykle są tańsze, a przez to bardziej atrakcyjne. Czy to, że tańsze, oznacza gorsze? Okazuje się, że nie, ponieważ ze względu na lokalizację często jest to nawet preferowany typ noclegu.

Nie oszukujmy się też- pokoje gościnne to szansa za zetknięcie się z folklorem w jego żywej wersji. Można bowiem spotkać się z góralami ubranymi w swoje tradycyjne stroje, ale zwykle to po prostu jedna z odmian marketingu, a wynajmując pokoje od górala zetkniemy się na pewno z normalną, znaczy przeciętnie zrozumiałą, mową góralską, pewnie też przy okazji z jakimiś tradycyjnymi potrawami, które wprawdzie można kupić w restauracji, ale już w wersji „zeuropeizowanej” i skomercjalizowanej.

Pokoje gościnne to tani i dobry pomysł na wypoczynek jeszcze z jednego powodu- jest ich sporo, a to oznacza, że zawsze, nawet kiedy dopiero przyjedziemy do miasta, można sobie takie miejsce bez trudu znaleźć. Pokoje gościnne w górach są reklamowane na deptakach, przy dworcach, wzdłuż ulic- żadnego problemu z trafieniem do wybranego pokoju. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko warto wcześniej zorientować się w cenach i dostępności. Oczywiście wyjazd spontaniczny też ma swoje uroki, bo rządzi się swoimi prawami, ale tak naprawdę ma też sporo wad, a właśnie możliwość wyboru zbyt drogiego noclegu jest jedną z najpoważniejszych.

Wynajmując pokoje gościnne nie zapominajmy o sprawdzeniu prawdziwego kosztu. Na turystów przyjeżdżających spontanicznie często bowiem czekają, poza doskonałymi ofertami, również te zdecydowanie mniej atrakcyjne, mające sporo ukrytych opłat.

 

Tanie kwatery w górach

Polskie góry już teraz przyciągają turystów. Jeśli spytać ich, co jest największym problemem w organizacji takiego wyjazdu, mogliby odpowiedzieć, że górale są łasi na dutki. I owszem, to szczera prawda, ale też prawdą jest, że można sobie zawsze znaleźć szansę na trochę oszczędności, choćby wybierając tanie kwatery w górach. Ma się rozumieć, że to, iż są tanie, musi wynikać z jakichś kompromisów na jakości, ale bardzo często jest tak, że tanie kwatery mają wszystkie niezbędne wygody, ale ustawione jako opcjonalne i po portu można sobie samodzielnie skomponować potrzebny zestaw, odliczając to, co nie jest nam potrzebne.

Każda z górskich miejscowości ma w miarę niezależną bazę noclegową- oczywiście często jest tak, że śpi się w miejscowości A, i z niej wyjeżdża na krótsze lub dłuższe wycieczki, ale w Polskich górach nie ma typowego dla wielu krajów podziału na miasta-sypialnie i miasta-atrakcje. To ułatwia zadanie, ponieważ pozwala znaleźć nocleg w miejscu, które rzeczywiście nas interesuje, a przy okazji można sobie zorganizować wycieczkę objazdową. W takim przypadku tanie noclegi w górach to nie tylko możliwość, ale niemal obowiązek, ponieważ zwykle są to prywatne kwatery, a to pozwala na pełne wykorzystanie swobody- bez recepcji, rezerwacji i formularzy. Przyjechać, porozmawiać z właścicielem, posłuchać, jakie ma ciekawe propozycje- samo to może być nie lada atrakcją.

Szukając tanich kwater trzeba jednak zachować ostrożność. Niestety na rynku cały czas, zawsze są ludzie, którzy chcą zarobić nieuczciwie. W takim przypadku tania kwatera, pod doliczeniu wszystkich kosztów, przestanie być tanią, a może się okazać nawet całkowicie nieopłacalną. Na szczęście odpowiednie władze dość dobrze pilnują, aby takich przypadków było jak najmniej, ale nikt tak dobrze nie może przypilnować naszych interesów, jak my sami. Warto to zrobić, aby oszczędności były realne.

Jeszcze jedna uwaga- większość tanich kwater albo w ogóle nie wlicza posiłków w cenę pobytu, albo działa w systemie B&B. Ten drugi układ z reguły jest bardzo ciekawy, ponieważ na śniadanie nierzadko możemy dostać lokalne produkty, których w sklepie nie kupimy, albo znajdziemy, ale nie będą one miały już tego specyficznego smaku.

 

 

Pokoje gościnne w  Krakowie.

Kraków to przepiękne miasto o bardzo długiej historii i barwnej tradycji. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów, a wielu z nich zagląda do Krakowa jedynie przy okazji- podróżując na znacznie większe odległości. Często też jednak Kraków jest miejscem podróży dla obywateli krajów europejskich, którzy w podróż po kontynencie wybierają się tylko ze względu na relatywnie niski koszt.

Choć baza noclegowa Krakowa jest bardzo dobrze rozbudowana, czasem występują drobne problemy ze znalezieniem wolnego miejsca. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, kiedy goście nie rezerwują noclegu wcześniej, ale dopiero na miejscu dopinają wszystko na ostatni guzik. W takiej sytuacji ratunkiem mogą być pokoje gościnne Kraków. Za rozsądną cenę można przespać się nie tylko na obrzeżach czy w typowo „sypialnych” dzielnicach, ale nawet w starym Kazimierzu, albo w obrębie starego miasta. Oczywiście pokoje gościnne w Krakowie to również elementy bazy noclegowej bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem ceny, standardu, jak i dostępności. W okresie studenckich wakacji pokoje gościnne są eksploatowane bardzo intensywnie, ponieważ nawet na tle pokoi hostelowych wypadają cenowo atrakcyjnie.

Wynajem pokoju gościnnego jest banalnie prosty, a całą sprawę dodatkowo ułatwia fakt, że zwykle negocjacje odnośnie do terminu pobytu i kwoty, jaką trzeba będzie wyłożyć, prowadzi się bezpośrednio z właścicielem pokoi, co daje większe pole manewru niż na przykład w hotelu, gdzie recepcjonista realizuje tylko politykę sprzedażową szefa. Tak czy inaczej, pokoje gościnne w Krakowie są potrzebne. Jest ich wiele, a ponieważ poszczególne oferty bardzo się od siebie różnią, każdy może znaleźć ofertę najlepszą dla siebie, o ile oczywiście za poszukiwania weźmie się odpowiednio wcześnie, choć nawet na miejscu może się udać od razu znaleźć pokój. Warto jednak pamiętać, że ta opcja, ze względu na pośpiech przy poszukiwaniach, może okazać się nieco bardziej kosztowna. Ponieważ rezerwacje pokoi zwykle nie są dodatkowo płatne, warto zabrać się za planowanie pobytu tak wcześnie, jak to tylko możliwe, bo to oszczędzi nam kłopotu, pomoże oszczędzić czas i pieniądze.

 

Noclegi w Karpaczu

Karpacz jest drugą po Zakopanem najpopularniejszą miejscowością w Tatrach. Każdego roku przyciąga tu wielu turystów. W porównaniu do Zakopanego Karpacz ma większą różnorodność atrakcji do zaoferowania. Znaleźć tu można naprawdę najróżniejsze obiekty sportowe, muzea, trasy turystyczne i ciekawostki. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Karpacz noclegi to hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, wille i apartamenty. Miejsc jest sporo, ale z powodu dużego ruchu turystycznego czasem można mieć problem ze znalezieniem miejsca, jeśli szuka się go an ostatnią chwilę.

Do Karpacz warto przyjechać o każdej porze roku. Oczywiście zimą miasteczko staje się ważnym ośrodkiem sportów zimowych, a zwłaszcza narciarstwa, natomiast również latem na nudę narzekać nie można. Jedno z najbardziej znanych muzeów tego urokliwego miasta to Muzeum Zabawek założone przez Henryka Tomaszewskiego, twórcę Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W podobnym klimacie utrzymany jest również Park Bajek, choć ten, trochę inaczej niż samo muzeum, ma ofertę skierowaną już niemal wyłącznie do dzieci.

W Karpaczu można również oglądać norweski kościół Wang. Co ten kościół z kraju Wikingów robi w polskich Tatrach? Od przełomu XII i XIII wieku koleje losu prowadziły go przez Berlin, aż w końcu ostatecznie ulokowano budowlę w Karpaczu, gdzie oglądać ją można do dziś.

Karpacz jest jednak przede wszystkim miejscem znanym z niezapomnianych widoków, niecodziennych krajobrazów i niepowtarzalnych miejsc. Wszystkie one mają swoją historię, a właściwie dwie- zwykle jedną, legendarną, i drugą, bardziej naukową, racjonalną. Wysłuchanie obu daje pełniejszy obraz świata.

Karpacz to miejsce, w którym chce się zostać na dłużej. Jest to proste, ponieważ  noclegi w Karpaczu i wyżywienie jest w znośnej cenie, często wyraźnie niższej niż w Zakopanem, nie tak przecież odległym. Karpacz jest również nieco czystszy niż samo Zakopane, ale to zasługa przede wszystkim mniejszego niż w zimowej stolicy polski ruchu turystycznego, ale i lepszego zarządzania zasobami miasta.

 

Wille w  Karpaczu

Willa to doskonale wyposażony, przestronny, luksusowy dom jednorodzinny. Niewielu jest szczęściarzy, którzy na co dzień mogą cieszyć się urokami takiego lokalu. Wyjeżdżając na wakacje jednak chcemy zasmakować odrobiny luksusu, co w zasadzie przecież nie dziwi. Właśnie dlatego wille Karpacz cieszą się tak dużym powodzeniem.

W całym Karpaczu willi jest naprawdę bardzo dużo, ale znalezienie tam miejsca w środku sezonu jest bardzo trudne, o czym każdego roku przekonuje się na własnej skórze wiele osób. Są wille, w których nocleg trzeba rezerwować niemal z rocznym wyprzedzeniem, mimo tego, że góry, w przeciwieństwie do morza, przyciągają turystów praktycznie na okrągło. Świadczy to jednak bynajmniej nie o kiepskim przygotowaniu bazy noclegowej, ale o ogólnej atrakcyjności Karpacza, a trzeba wiedzieć, że przyjeżdżają tu goście nie tylko z Polski i Europy. Każdego roku do Karpacza zjeżdżają tłumy turystów, a wielu z nich chciałoby na czas swojego pobytu wynająć wille w  Karpaczu.

Możliwość mieszkania w willi sama w sobie jest już olbrzymią atrakcją, a co dopiero w połączeniu ze wszystkimi wrażeniami, jakie zapewnia to miasteczko. Patrząc na mapę dość trudno domyślić się, że Karpacz dość mocno podkrada się do Zakopanego w wyścigach o tytuł zimowej stolicy Polski. Oczywiście Zakopane, które przez lata miało możliwość rozbudowy, inwestycji w atrakcyjność, cały czas prowadzi, natomiast Karpacz jest miejscowością nie mniej znaną, a jedynie bardziej luksusową od Zakopanego.

Jak wynająć willę w Karpaczu? Cała sprawa jest prosta, bo praktycznie wszędzie rezerwacji można dokonywać telefonicznie lub mailowo, ale zawsze trzeba pamiętać o jednym- o upływającym czasie. Niejeden turysta przekonał się, że czasem nawet kilka godzin zastanawiania się i sprawdzania innych ofert może zaowocować stratą doskonałego miejsca w jednej z najlepszych willi Karpacza. W dobie internetu rezerwacje składa się w kilkanaście sekund. Wille w Karpaczu są doskonałym przykładem tego, jak można wykorzystać potęgę sieci globalnej, żeby globalnie zadziałać i ściągnąć turystów dosłownie z całego świata.

 

 Noclegi w Zakopanem

Zakopane to zdecydowanie najważniejsze miasto na zimowej mapie Polski. Pewnie, że są jeszcze inne miasta, które na zimie korzystają, ale w końcu nie bez powodu Zakopane nazywa się zimową stolicą Polski.

Główną atrakcją jest oczywiście główna ulica tego niewielkiego skądinąd miasta, czyli Krupówki. I zimą, i latem roi się tutaj o turystów (zresztą turystów jest zawsze więcej niż stałych mieszkańców Zakopanego, więc to nic dziwnego). Wizyta w Zakopanem bez przejścia Krupówek rzeczywiście jest bez sensu. Dla wielu osób jednak Zakopane jest głównie bazą wypadową dla wycieczek w zadeptane polskie Tatry. Inna sprawa, że stan polskich gór jest naprawdę kiepski, ale i tak każdy gna nad Morskie Oko albo na Polanę Gąsienicową.

Zakopane to jednak nie tylko turystyka górska, ale także stolica kulturalna górali tatrzańskich. Oczywiście ta kultura, którą dziś się ogląda, jest już dość dalece skomercjalizowana, a więc nieco zniekształcona, trochę „ucywilizowana”, trochę przyprawiona różnymi smaczkami, ale jednak cały czas odmienna, unikalna i warta zobaczenia. Zakopane noclegi u górali i rozmowy z bacą to klasyka gatunku, bez której właściwie trudno sobie wyobrazić wizytę w stolicy polskich Tatr.

Zakopane, z racji swojego położenia, to także stolica kulinarna- tak to nazwijmy. Kuchnia góralska jest bardzo specyficzna, a mimo wszystko znane są jedynie oscypki. Owce dostarczały dawniej mleka, z którego robiono naprawdę różne specjały i tylko kwestią zbiegów okoliczności poza oscypkami niewiele więcej udało się tak dobrze sprzedać.

Warto w tym momencie wspomnieć, że wybierając Zakopane noclegi zawsze warto przyjrzeć się oprawie i usługom dodatkowym. Górali znani są z tego, że są łasi na dutki, a czasem w cenie noclegu znajdzie się kulig albo jakaś dodatkowa atrakcja. Jeśli nie, można rozejrzeć się za jakimiś innymi atrakcjami. Nie brakuje tu muzeów i wystaw czasowych, nie brakuje festiwali, z których większości poświęcona jest albo Zakopanemu, albo kulturze góralskiej, nie brakuje wreszcie festiwali kulinarnych, a to dopiero prawdziwe cuda na kiju.

 

Wisła

Wisła jest jedną z najładniejszych, najbardziej malowniczych i najbardziej popularnych wśród turystów miejscowości w obszarze Beskidu Śląskiego. Miasto ma długą historię, a również najnowsze dzieje są warto poznania. Wśród Polaków Wisłę rozsławił w ostatniej dekadzie przede wszystkim latający daleko Adaś, którego dom zresztą przez długi czas był jedną z ważniejszych atrakcji.

W Wiśle jest bardzo dobrze rozbudowana baza noclegowa. Wisła noclegi można znaleźć nie tylko w hotelach czy pensjonatach, ale również w gustownych apartamentach czy luksusowych willach, a prestiżu miejscu dodaje jeszcze fakt, że to właśnie w Wiśle znajduje się jedna z prezydenckich rezydencji.

Wisła, jakkolwiek atrakcji o światowej randze ma dość niewiele, jest miastem bardzo interesującym, głównie za sprawą malowniczych widoków i paru drobiazgów, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Znajdują się tutaj liczne, choć dość niewielkie muzea, choćby Muzeum Beskidzkie, Muzeum Spadochroniarstwa czy Muzeum Narciarstwa. Poza tym jest to miejscowość, która może stać się rajem dla osób aktywnie wypoczywających. Przez Wisłę biegnie wiele szlaków turystycznych o zróżnicowanym poziomie trudności i łatwo jest wybrać najwłaściwszy dla siebie. Latem warto wybrać się na staw kajakowy, a o każdej porze roku można obejrzeć źródła Wisły- zarówno te, na Baraniej Górze, jak i miejsce, w którym wody Białej i Czarnej Wisły zlewają się ze sobą, rozpoczynając wspólny bieg królowej polskich rzek.

Ponieważ sama miejscowość jest niezbyt rozległa, wiele atrakcji znajduje się tak naprawdę poza granicami administracyjnymi miejscowości, ale nie jest to wielki problem. Ostatecznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o Wisła noclegi w mieście, a atrakcje oglądać również poza samym miastem. W samym mieście dość regularnie organizowane są jednorazowe i cykliczne imprezy, które przyciągają wielu chętnych. Od zwiedzania rezydencji prezydenckiej, aż po wycieczki autokarowe również po terenie Republiki Czeskiej.

Wisła to piękne miasto i jeśli tylko masz okazję tam pojechać, nie powinieneś się wahać. Ruch jest wprawdzie dość spory, ale nie jest to wielką przeszkodą, ponieważ miasto jest pod każdym względem nieźle przygotowane na przyjęcie nawet sporej liczby turystów.

 

Szczawnica

Szczawnica jest piękną miejscowością na pograniczu Małych Pienin i Beskidów. Dolina Grajcarka, w której położona jest miejscowość jest uznawana za jedno z najbardziej malowniczych miejsc polskich gór. Dzięki lokalizacji oraz dobrej wystawie, Szczawnica jest miejscowością nieco cieplejszą, niż można by się było spodziewać, a przede wszystkim słoneczną.

Szczawnica noclegi oferuje zarówno w pensjonatach, jak i apartamentach, jak również w prywatnych kwaterach czy bardziej ekonomicznych pokojach hostelowych. Ogólnie rzecz biorąc nie powinno być problemu z rezerwacją miejsca, choć oczywiście dla świętego spokoju najlepiej będzie zając się tym przed przyjazdem, a nie dopiero na miejscu.

Na turystów, poza doskonałą ofertą w branży Szczawnica noclegi czeka jeszcze rozbudowane zaplecze gastronomiczne wszystkich typów: od fast-foodów, po kuchnię regionalną i wystawne restauracje z egzotycznymi potrawami. Wszystko oczywiście w dość zróżnicowanych cenach, ale za to przygotowywane w odpowiednich warunkach i świeże, bo przy takim ruchu turystycznym i tak nic nie zdążyłoby się zestarzeć.

Podstawową atrakcją Szczawnicy latem są spływy i rafting nurtem Dunajca. Od lat niezmiennie oferta spływów jest urozmaicana, czasem nieco modyfikowana, aby jeszcze lepiej wykorzystać możliwości i pokazać turystom przełom Dunajca z innej strony. Spływy organizowane są zarówno tradycyjnymi tratwami, jak też nowocześniejszymi pontonami czy kajakami- pełen wybór.

Zimą w Szczawnicy uruchamiane są wyciągi narciarskie i miasteczko zamienia się w mekkę miłośników białego szaleństwa. Tutejsze stoki znane są z doskonałego przygotowania, zróżnicowania poziomów trudności i- co nie jest wcale bez znaczenia- znośny cen, zwłaszcza w porównaniu z okolicami Zakopanego. Na Palenicy działa także snowboardowy halfpipe.

Warto jeszcze wspomnieć o kilku typach szczawnickich wód mineralnych, polecanych na naprawdę rozmaite dolegliwości. O zdrowie można też zadbać podejmując wyzwanie i ruszając na któryś ze szlaków turystycznych. Jest ich sporo- pieszych, konnych, rowerowych. Każdy ma inny stopień trudności i pokazuje góry od nieco innej strony, więc aż szkoda, że raczej nie da się w czasie jednego pobytu przejść wszystkich.

 

Krynica Zdrój

Krynica Zdrój jest chyba jedną z najurokliwszych miejscowości w Polsce. O tym, że jest to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejscowości turystycznych w górach, nie trzeba nikogo przekonywać. Może dzięki temu Krynica Zdrój noclegi to jedno z częściej poszukiwanych haseł polskiego internetu. A jest czego szukać, ponieważ baza noclegowa, jakkolwiek dość rozbudowana, jest oczywiście skromniejsza niż w większych kurortach. Krynica Zdrój to miejscowość niewielka, więc fizycznie nie ma tam wiele miejsca, natomiast mimo tego, Krynica Zdrój noclegi są dość zróżnicowane. Wynająć można praktycznie dowolny typ miejsca noclegowego, a opłata nie jest przerażająco wysoka.

Miejsca noclegowe są w cenie, ponieważ i atrakcji nie brakuje. To właśnie w Krynicy Zdroju działa najnowocześniejsza w Polsce kolejka gondolowa, która może wwieźć turystów na Jaworzynę Krynicką. Na Górę Parkową z kolei wjechać można kolejką, która część trasy przejeżdża po torach, a część pokonuje podobnie do gondoli. Za najmniej udaną atrakcję ostatnich lat jednogłośnie uznaje się nową „muzyczną fontannę”, która na tle podobnych inwestycji w różnych miastach niestety niczym się nie wyróżnia. Na szczęście jedna fontanna nie jest w stanie zepsuć ogólnie dobrego wrażenia: w Krynicy działa oddział Muzeum Zabawek, które gromadzi zabawki od czasów prehistorii po najnowsze.

Krynica Zdrój to miejsce doskonałe dla osób, które są chore na samą myśl o bezczynności. Szlaki piesze, rowerowe, konne oraz park linowy i stoki narciarskie i trasy saneczkowe zapewniają naprawdę długie dnie doskonałej zabawy. Do tego warto wspomnieć o polach do gry w paintball, spływach pontonowych i basenach, a także okazji do posmakowania adrenaliny na spadochronie lub skrzydle- wszystko to w jednym z najpiękniejszych miast gór.

Zupełnie przy okazji wypada wspomnieć o wycieczkach autokarowych organizowanych właśnie z Krynicy. Dzięki nim można poznać przyrodę i historię Polski, Czech albo Słowacji. Wycieczki te mają różny czas trwania, różną cenę, ale zawsze dostarczają ciekawych wrażeń i niezapomnianych doznań.

 

Rabka, Kościelisko, Nowy Targ

Rabka-Zdrój, Kościelisko i Nowy Targ to trzy miejscowości górskie, które razem stanowią doskonały przykład współdziałania w zakresie obsługi ruchu turystycznego.

Nowy Targ jest największą spośród tych miejscowości, w związku z czym zapewnia również większość miejsc noclegowych. Oczywiście zarówno w Rabce-Zdroju, jak i w Kościelisku również miejsca noclegowe są dostępne, natomiast jest ich mniej, poziom jest nieco bardziej wyrównany, a ceny nieco wyższe (oczywiście porównywanie cen średnich ma bardzo ograniczone zastosowanie, to tylko statystyka, ponieważ nie uwzględnia się w ten sposób poziomu noclegu). Nowy Targ jest centrum komunikacyjnym tego trójmiasta i jest dobrze skomunikowany z wieloma większymi miastami regionu, w tym między innymi z Rzeszowem i Krakowem. Rabka i Kościelisko to miejscowości typowo wypoczynkowe, przy czym tutaj dominuje raczej odpoczynek zimowy.

W Rabce Zdroju i Kościelisku przygotowane są trasy narciarskie i snowboardowe o różnych stopniach trudności i różnych cenach skipassów, natomiast za funkcjonowanie turystyki w okresie letnim odpowiadają przede wszystkim muzea i inne podmioty w Nowym Targu oraz Rabce-Zdroju. Ta ostatnia miejscowość, choćby ze względu na swój uzdrowiskowy charakter, żyje pełnią turystycznego życia przez cały rok. Tutejsze gabinety odnowy biologicznej i inne równie ciekawe przybytki przez cały rok są oblegane. Ciekawostką Rabki jest skansen taboru kolejowego, a także wiele cyklicznych festiwali, z których spora część bezpośrednio nawiązuje do folkloru góralskiego.

Kościelisko jest miejscowością, której szczytowa aktywność przypada w sezonie zimowym. Jest tu wyraźnie czuć nutę żywego wciąż folkloru: wypas owiec, bacówki, niewielkie drewniane kaplice- to właśnie Kościelisko na lato. Głownie szlaki piesze i rowerowe, ale kiedy zejdzie się z wyznaczonej ścieżki, również można znaleźć coś ciekawego.

Nowy Targ to dla turystów przede wszystkim zabytki architektury sakralnej, a poza tym sporo szlaków turystycznych, które prowadzą w dużej mierze już poza obrębem samego miasta. Nie przeszkadza to oczywiście żadną miarą w czerpaniu dużej przyjemności z wycieczki.

 

Białka i Bukowina

Białka i Bukowina Tatrzańska to dwie miejscowości, które są dość rozpoznawalne, ale gdzie ruch turystyczny nie jest olbrzymi, dzięki czemu niejako automatycznie stały się doskonałym miejscem do odpoczynku na łonie przyrody. Ponieważ ruch turystyczny jest przeciętnie nasilony, baza noclegowa jest wystarczająco rozbudowana, aby znaleźć miejsca noclegowe również po przyjeździe, jeśli wcześniej nie znaleźliśmy na to czasu. Nie jest to wcale wielkim problemem, tym bardziej że typów noclegów w obu miasteczkach jest sporo: od kwater prywatnych, po bardzo dobre, drogie i luksusowe pensjonaty.

Białka to przede wszystkim termy. Nie trzeba już jechać na Słowację, aby wyleżeć się w ciepłej wodzie mineralnej, a przy tym odprężyć się, zrelaksować i nabrać nowej energii. Na zimę przygotowywane są stoki narciarskie i wyciągi. Nie są one może najnowocześniejsze, ale bezpieczne i sprawne, a trasy są dobrze przygotowane i zwykle nieźle utrzymane. Przepustowość wszystkich wyciągów to łącznie około 15 tysięcy osób na godzinę, czyli trzy razy tyle, ile może pomieścić cała baza noclegowa.

Bukowina Tatrzańska, jako miasto większe niż Białka, jest niejako centrum wypadowym i główną sypialnią regionu, choć oczywiście sama Bukowina również nie pozwala się nudzić. Są tu wytyczone piesze i rowerowe szlaki turystyczne, trasy dla kolarstwa górskiego, trasy spływów raftingowych, a wielkim uznaniem turystów cieszą się organizowane cyklicznie imprezy z folklorem w tle: Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał i Muzyczna Zohylina. Bukowina to miasto, z którego można szybko dotrzeć do wielu różnych ciekawych miejsc.

Tym, co łączy Białkę i Bukowinę jest górski potok, jedyny w Polsce zaklasyfikowany do typu alpejskiego, czyli Białka. To właśnie w takich miejscach narodziła się w ogóle idea raftingu, a więc spływ Białką to nie tylko niezapomniane wrażenia, o wiele bardziej „prawdziwe” niż choćby na Dunajcu, ale także nutka żywej historii, której zresztą w regionie wcale nie brakuje, ponieważ zarówno Białka, jak i Bukowina, rozwijają się głównie właśnie w oparciu o swoją bogatą i barwną historię.

wróć

Polecane noclegi

Żółty domek Żółty domek Dźwirzyno
Zachodniopomorskie
PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO PENSJONAT GRAŻYNA POBIEROWO Pobierowo
Zachodniopomorskie
ZAGRODA KURPIOWSKA ZAGRODA KURPIOWSKA Szczytno
Warmińsko-Mazurskie

Wyszukiwarka

Nazwa miejscowości
Region
Województwo
Rodzaj
Przedział cenowy